Наш музейний заклад свою історію починає з 1961 року. Тоді, з нагоди 100-річчя з дня смерті Т.Г.Шевченка, внучата племінниця поета К.М.Красицька та її донька А.В.Красицька, які проживали в Знам’янці, заснували громадський музей «Кобзарева світлиця». За тривалий час він став знаним не тільки у області, а і далеко за її межами, адже має в своїх фондах унікальні матеріали історичного і літературознавчого характеру, а також ґрунтовні матеріали генеалогії Красицьких, зібрані краєзнавцем, нащадком шевченкового роду. Зараз «Кобзарева світлиця» має статус філії і входить до складу краєзнавчого музею. Дотепер це єдиний шевченківський музей в області.
Знам’янський міський краєзнавчий музей як юридична особа почав формуватися у січні 2004 року, на підставі рішення ХХІІ сесії Знам’янської міської ради ХХІV скликання № 448 від 14.11.2003 року. З цього часу почалася робота по збиранню матеріалів, комплектуванню фондів, створенню експозицій, які відображають історичні віхи нашого міста та краю. На сьогоднішній день маємо певні здобутки. Основний фонд музею становить 2855 одиниць зберігання. В музеї діють постійні експозиції: «Природа Чорноліського краю», «Рідне місто моє», «Козацькі зимів’я та найдавніші селянські поселення у Чорноліссі», «Собор негаснучої пам’яті», «Вклонімося великим тим рокам», «Декоративно-ужиткове мистецтво та селянський побут ХІХ поч.. ХХ ст.». Крім постійно діючих експозицій в музеї практикуються тимчасові, присвячені пам’ятним датам та державним святам. Організовуються тимчасові виставки місцевих художників, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва, а також виставки колекцій старовинних речей приватних колекціонерів.
З 2010 року започатковано новий напрямок роботи музею - туристично-краєзнавчий. Маємо певні напрацювання. Розроблено 7 туристично-краєзнавчих маршрутів по рідному краю за якими здійснюють екскурсійні подорожі та туристичні походи, а саме: «Т.Г.Шевченко і наш край», «Знам’янка - перлина Чорноліся», «Партизанськими стежками», «Таємниці Чорного озера», «Козацькими шляхами села Цибулеве», «Стежками Холодного Яру», «Духовні скарби рідної землі». За п’ятьма маршрутами виготовлено рекламно-інформаційні буклети. В проекті розробка ще декількох цікавих маршрутів. Як результат співпраці зі шкільним туристичним гуртком, на базі музею створено міську громадську організацію «Туристично-краєзнавчий клуб «Чорнолісся». Започатковано і реалізовано декілька спільних проектів.
За юридичною адресою музею зареєстровано 4 громадські організації: міський осередок організації "Просвіта” (голова Голиков А.М.), канцелярія окремого Чорноліського полку ім. козака Мамая Українського козацтва (полковник – В.І. Мазуренко), міська громадська організація Туристично-краєнавчий клуб «Чорнолісся» (президент В.Корчагін), Асоціація народних майстрів Знам’янщини (голова Р.Айвазовська)- з якими ми тісно співпрацюємо.
Знам’янський міський краєзнавчий музей займає 4 кімнати на першому поверсі п’ятиповерхового будинку в центрі міста – вул.Глібка, 28-В. Загальна площа 141 кв.м., експозиційна – 129 кв.м.