Знам‘янська дитяча музична школа була заснована рішенням Міськвиконкому за № 208 від 20 червня 1963 року «…для цілеспрямованного навчання дітей та підлітків мистецтву музики». За роки існування школа розвивалась по всім напрямкам початкового музичного виховання дітей та молоді.
Очолював колектив в перший рік роботи школи Павло Михайлович Майдебура. Першими викладачами школи були Маклаков В.О., Шульга Л.П., Червоненко Д.Є., Безпрозваний А.М., Білан Г.Г., Шкода В.Є., Бєлик Є.Г., Загрибелін Л.М., Борисова В.С., Пономаренко Л.О., Руденко О.В., Міщенко І.К., Остапчук А.С. та інші. Станом на травень 1968 року (перший випуск) у школі працювали 18 викладачів. Перший випуск складався з 21 учня.
Постановою за № 589 Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 1992 року музичній школі було присвоєне ім‘я класика української музики Миколи Віталійовича Лисенка.
За весь період існування Знам’янської дитячої музичної школи заклад очолювали директори, які творчою, сумлінною працею розвивали і укріпляли традиції музичного виховання дітей та молоді: Солонько Олексій Михайлович, Штанюк Анатолій Гаврилович, Собко Михайло Андрійович, Мельниченко Яків Йосипович, Кулик Петро Павлович.
За 48 років педагогічної діяльності школи було випущено більше 2100 вихованців, з яких близько 550 продовжили своє навчання за обраною музичною спеціальністю і на даний час працюють в різних закладах культури та освіти України та інших куточках світу: Зубицький В.Д. (Лауреат міжнародного конкурсу баяністів і акордеоністів, м.Хельсінки. Фінляндія (1975р.), член Спілки композиторів СРСР.), Грицаєнко З.Н.(артистка драматичного театру та кіно), Федчишин В.М. (заступник директора Кіровоградської обласної філармонії), Федченко Л.В. (викладач музичного училища, м. Суми), Клімас О.Ф.(голова методичного об’єднання викладачів струнно-смичкових інструментів шкіл естетичного виховання м. Кіровограда, «Старший викладач»), Зубатенко О.І.(викладач ДМШ Миколаївської області), Дияк В.Л.(викладач Лисичанського педагогічного училища), Демешко М.Ф.(«Відмінник освіти України», «Старший вчитель», голова міського методоб’єднання вчителів музичного мистецтва, викладач НВК «Спеціалізованної школи-колегіума», м.Олександрія), Козлова О.І.(викладач ДМШ Луганської області), Гриценко М.В.(артист оркестру Кіровоградського драматичного театру, Кіровоградського муніцепального духового оркестру), Бриль Н.Л.(викладач музики, Ізраїль), Баландіна В.В. (артист оркестру ансамблю пісні і танцю Державної прикордонної служби України) та багато інших талановитих колишніх вихованців школи.
На даний час сформовано висококваліфікований викладацький колектив, в якому працюють вчителі з вищою фаховою та педагогічною освітою: викладачі фортепіано, скрипки, духових та ударних інструментів, народних інструментів, музично-теоретичних дисциплін, хормейстери, концертмейстери.
Зараз в школі працює 27 педагогічних працівників, з яких 3 викладача мають педагогічне звання «Викладач-методист» (Р.В.Булах, О.В.Тихонюк, С.В.Івасенко), 2 - «Старший викладач» (Л.М.Пахомова, Н.А.Яблуновська). Традиція повернення випускників до рідної школи в якості викладачів зберігається протягом всього існування учбового закладу. На сьогодні 22 викладача школи – колишні її випускники.
Школа знаходиться в окремій двоповерховій будівлі. Для індивідуальних та теоретичних занять використовуються 25 класів, актовий зал, малий актовий зал.
Для забезпечення навчально-виховного процесу школа має спеціалізовану бібліотеку, яка налічує 7737 примірників нотної та учбово-методичної літератури, фонотеку, відеотеку. Школа забезпечена необхідним інструментарієм: роялі, фортепіано, баяни, акордеони, домри, скрипки, балалайки, кобзи, бандури, гітари, духові та ударні музичні інструменти.
На сьогоднішній день у школі навчається 210 учнів на 4 відділах:
- фортепіанному (заввідділом – Є.В.Коваленко);
- струнно-смичковому ( заввідділом – Пахомова Л.М.);
- народному ( заввідділом – Булах Р.В.);
- музично – теоретичному ( заввідділом – Тихонюк О.В.).
Контингент учнів по класам формується з урахуванням їх бажань так, що діти навчаються по таким музичним спеціальностям: фортепіано, скрипка, баян, акордеон, домра, гітара, труба, флейта, кларнет, сопілка, ксилофон та сольний спів.
Учні розвивають свої творчі здібності не тільки навчаючись грі на музичних інструментах, а і в різноманітних колективах, таких як:
- хори молодших класів;
- хори старших класів;
- ансамбль скрипалів молодших класів;
- ансамбль скрипалів старших класів;
- оркестр народних інструментів;
- ансамблі баяністів та акордеоністів;
- ансамбль домристів;
- ансамбль духових дерев’яних інструментів;
- фортепіанні ансамблі;
- вокальні ансамблі.
З 2005 року Знам’янську дитячу музичну школу ім. М.В.Лисенка очолює випускник школи Івасенко С.В. – «Відмінник освіти України», «Викладач – методист», лектор Кіровоградського інституту вдосконалення вчителів, член президії ради директорів шкіл естетичного виховання Кіровоградської області, голова регіонального методичного об’єднання директорів музичних шкіл м. Знам’янки, Знам’янського та Олександрівського районів, член Всеукраїнської ради директорів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів (шкіл естетичного виховання).
Викладачі та учні є постійними учасниками міських, обласних, Всеукраїнських та міжнародних культурницьких заходів. В школі працюють творчі колективи викладачів: ансамбль скрипалів, оркестр народних інструментів, вокальні ансамблі, ансамбль духовної музики „Благовіст”, які приймають активну участь у різноманітних заходах міста, району, області, Країни.
Високий рівень підготовки учнів та викладачів підтверджуються відзнаками високого рівня.
У 2007 році колектив школи був нагороджений Почесною грамотою Кіровоградської обласної державної адміністрації і обласної ради «За сумлінну працю, вагомий внесок у соціально-економічний і культурний розвиток області, активну громадську позицію та з нагоди Дня незалежності України» та нагрудним знаком «З добром до людей».
У 2008 році - Подяка колективу Знам'янської ДМШ ім. М.В.Лисенка (директор Івасенко С.В.) від управління культури і туризму Кіровоградської обласної державної адміністрації «За високопрофесійну підготовку учасників обласного конкурсу «Паросток», значний внесок у розвиток початкової мистецької освіти та вагому роботу щодо естетичного виховання дітей».
У 2008 році - Почесна грамота відділу культури і туризму Знам’янського міськвиконкому «За багаторічну плідну працю по музичному вихованню дітей, пропаганду музичного мистецтва та культури в місті, досягнення в підготовці юних музикантів та з нагоди 45 років утворення школи».
За результатами державної атестації позашкільних навчальних закладів школа була атестована з відзнакою та була нагороджена Грамотою управління культури і туризму Кіровоградської обласної державної адміністрації «За високий рівень організації освітньої діяльності та визнання закладу «атестованим з відзнакою» - 2009 рік.
Знам’янська ДМШ ім. М.В.Лисенка є маленькою філармонією та осередком музичної культури нашого міста, однією з кращих шкіл естетичного виховання області, педагогічною базою для проходження практики студентів Кіровоградського музичного училища, Олександрійського вищого училища культури, Кіровоградського педагогічного університету ім.В.Винниченка, Київського національного університету культури і мистецтв.