П`ятниця, 19.04.2024, 23:46

Головна » 2012 » Лютий » 16 » Оренда - популярна форма землекористування в Україні
Оренда - популярна форма землекористування в Україні

12 Статистика свідчить, що оренда є популярною формою землекористування в Україні. З прийняттям у 1998 році Закону України "Про оренду землі” та у 2001 році нового Земельного Кодексу міста, селища і села України набули додаткового інструменту управління земельними ресурсами. За даними Державного Комітету України по земельних ресурсах, у межах населених пунктів України передано у оренду 56 833 га земель несільськогосподарського призначення та 165 982 га земель сільськогосподарського призначення, всього 222 815 га. Таким чином, 3,14% території населених пунктів (або 0,37% території держави) знаходяться у платному строковому користуванні фізичних та юридичних осіб.
Для усвідомлення ефективності оренди для місцевого бюджету зважимо на наступні дані: у Києві сплатою орендної плати охоплено приблизно 1900 га, або 2,27% території міста. Ці землі принесли до бюджету міста у 2006 році 180 млн. гривень, або 42,16% надходжень від землекористувачів. З усіх інших земель міста, а це 81,7 тис. га, у власність та користування не надано 17,4 тис. га, тобто 64,3 тис. га перебувають у використанні. Ці землі — 76,91% території міста — принесли бюджету 247 млн. гривень, або 57,85% усіх надходжень від плати за землю.
У той же час слід відзначити, що місцеве самоврядування в основному вдається до передачі ділянок в оренду на неконкурентних засадах. Правову можливість продажу на аукціонах права оренди земельних ділянок для ведення підприємницької діяльності було створено Указом Президента України від 12 липня 1995 року.
Всього в Україні за період з липня 1995 року по 1 січня 2007 року було продано 963 права оренди, в тому числі 479 у Донецькій області, 166 — у Сумській, 70 — у Харківській, по 54 — у Львівській та Волинській, 50 — у Черкаській області. Продаж права оренди приніс до бюджетів 7,7 млн. гривень, у тому числі 1,45 млн. гривень у Києві. У 2007 році Київ планує залучити до бюджету додатково 10 млн. гривень від конкурентного продажу права оренди ділянок.
Оренда може стати цікавою альтернативою продажу з наступних міркувань:
1) оренда забезпечує стабільні надходження коштів; ці надходження захищені від інфляції (орендна плата підлягає перерахунку відповідно до офіційного індексу інфляції);
2) земельні ділянки, надані в оренду, приносять більший доход, ніж ділянки, передані у власність (у середньому в 4 рази вище від земельного податку, який сплачують власники землі);
3) рівень орендних ставок може змінюватися на місцевому рівні, у той час як рівень земельного податку регулюється законом;
4) за час оренди ділянки орендар, як правило, підвищує її інфраструктурне облаштування й, відповідно, вартість ділянки і орендну плату майбутніх періодів.
На думку багатьох фахівців, найбільш надійним способом одержання доходу з землі є її надання у довгострокову оренду, менш надійним — у короткострокову,
У містах України застосування довгострокової оренди ділянок, тобто на строк від 5 до 50 років, не є дуже популярним. Станом на вересень 2006 року в Україні зафіксовано трохи більше 1000 договорів оренди, укладених на максимальний строк . Довгострокова оренда має як переваги, так і недоліки, але відмовлятися від цієї можливості не слід.

Категорія: Новини міської ради | Переглядів: 812 | Додав: Admin | Рейтинг: 0.0/0