П`ятниця, 26.04.2024, 10:17

Головна » 2016 » Серпень » 11 » Що таке «Апостиль»?
Що таке «Апостиль»?
Апостиль - це спрощена форма легалізації документів для країн учасниць Гаазької конвенції.
Гаазька конвенція відбулась 5 жовтня 1961 року. Її повна назва – «Гаазька конвенція, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, від 5 жовтня 1961 року».

Як стає зрозуміло з самої назви, Конвенція спрощує процедуру легалізації, заміняючи складний процес на більш простий. Згідно умов Конвенції, для того, щоб документ однієї з країн-учасниць був визнаний на території іноземної держави, що підписала Конвенцію, достатньо проставити спеціальний штамп – «Апостиль».

Штамп апостиль, проставлений в уповноважених на те органах (МЗС, МінЮст, МОН), підтверджує справжність офіційного документу, а також свідчить про офіційне визнання владою органа, що видав документ. Документ, засвідчений таким чином, має юридичну силу на території всіх держав, які підписали договір про скасування процедури легалізації, і може бути використаний в межах цих країн у повному обсязі.

Що представляє собою штамп «Апостиль»?
Апостиль представляє собою квадратний штамп з стороною не менше 9 см. Заголовок штампу повинен бути на французькій мові.

Apostille (ConventiondelaHayedu 5 octobre 1961)

Реквізити, які повинен мати штамп «Апостиль»:
назва держави, в якій було проставлено апостиль;
прізвища та ініціали особи, яка підписала документ, що засвідчується апостилем;
якість, в якій виступає особа, яка підписала документ, що засвідчується апостилем;
найменування організації/установи, печаткою або штампом якого скріплено документ;
місто, в якому було проставлено апостиль;
дата засвідчення документу штампом «Апостиль»;
назва уповноваженого на проставлення апостилю органа;
номер апостилю;
печатка або штамп уповноваженої органу, що скріплюють штамп;
підпис особи, яка проставила апостиль.
   Апостиль виглядає завжди у формі квадратного штампу, проставленого на оригіналі документу або на підшитій до документу сторінці. Жорстких вимог до оформлення засвідчувального штампу, окрім форми та вищеназваних реквізитів, не існує. На практиці різні країни використовують свій неповторний стиль у проставленні апостиля. Засвідчення може бути виконано, таким чином, за допомогою кольорових стрічок, клею, кріпильних кілець, скріпок. Сам же штамп може бути проставлений за допомогою гумової печатки, рельєфної печатки та скріплений мокрою, рельєфною або сургучною печаткою, з використанням стикерів та наклейок.

Порядок проставлення штампу «Апостиль»

Апостиль проставляється виключно на оригіналах документів державного зразка або, у випадку неможливості проставлення штампу штампу на оригіналі документа (наприклад, на пластиковому дипломі), апостиль ставиться на додатковому аркуші, який прикріпляється до документу згідно правил діловодства України. До списку документів, що підлягають апостилізації, відносяться:

- адміністративні документи, видані органами державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС);
- документи, видані судовими органами, органами прокуратури;
- нотаріальні акти, нотаріально засвідчені переклади;
- документи, що підтверджують місце проживання, довідки про несудимість.
Порядок проставлення апостиля на документах регулюється Наказом Міністерства закордонних справ, Міністерства юстиції та Міністерства освіти і науки України від 05.12.2003 року № 237/803/151/5 «Про затвердження Правил проставлення апостилю на офіційних документах, що призначені для використання на території іноземних держав».

Як було згадано вище, апостиль проставляється на оригіналах документів, однак це можливо не у всіх випадках. У зв’язку з цим, наказом Міністерства іноземних справ, Міністерства юстиції та міністерства освіти України від 13.08.2014 року «Про внесення змін до Правил проставлення апостиля на офіційних документах, що призначені для використання на території іноземних держав» було встановлено перелік документів, на нотаріально засвідчені копії яких може бути проставлено штамп «Апостиль».

Апостиль можна поставити тільки на документи, видані офіційними органами:
Приватні документи:
o дипломи, архівні довідки, навчальні програми, атестати
o довідки (про несудимість, з місця проживання, про стан здоров'я)
o документи, видані органами РАЦС (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження, свідоцтво про розлучення та ін.)
o документи, складені в нотаріуса (заяви, довіреності, аффідевіти та інші)
o внутрішній та міжнародний паспорти громадянина України;
o трудові книжки;
o дозвіл на зброю;
o військові квитки;
o свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів (технічні паспорти);
o посвідчення особи
Юридичні документи (свідоцтва про реєстрацію, довіреності, статути та ін. Документи)

При цьому наказом від 13.08.2014 року передбачено, що апостиль не може бути проставлено на оригінали вищеназваних документів.

Існує також ряд виключень і для документів, що було видано органами державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС). Згідно Правил проставлення апостиля на території України, штамп апостиль може бути проставлений на нотаріально засвідчених копіях свідоцтв, що було видано органами ДРАЦС на території СРСР до червня 1991 року. Однак, незважаючи на таку можливість, слід враховувати той факт, що нотаріальні копії, засвідчені штампом «Апостиль», можуть бути не визнаними деякими державами (наприклад, Німеччина, Австрія). В таких випадках оригінали документів старого зразка необхідно буде поміняти на офіційні документи зразка 2003 року.

Знам’янський міський відділ РАЦС
Категорія: Новини міської ради | Переглядів: 804 | Додав: Admin | Рейтинг: 5.0/1